שטיחי "הוט קוטור" – יצירות אמנות שמתחשק ללטף

כמו בתחום האופנה, גם שטיחי ה"הוט קוטור" נארגים מחומרי הגלם האיכותיים ביותר ומתאפיינים בעיצובים על-זמניים. את שטיחים אלו ניתן לזהות לפי המגע הקטיפתי והטקסטורות הייחודיות להם. לאחרונה גילו גם מעצבי-העל את התחום: קלווין קליין, ראלף לורן ואחרים השיקו קולקציות שטיחים שממשיכות את הקו העיצובי שלהם

 

בשנים האחרונות הפך השטיח לחלק בלתי נפרד מעיצוב הבית. אופיו של השטיח משפיע על האווירה בחלל והוא מסייע לתחום ולהגדיר חללים שונים בבית בהתאם לדוגמה, לצבע ולטקסטורה שלו. בחירה בשטיח הנכון מסייעת לשוות לבית את האופי הייחודי לו.

את עולם השטיחים המגוון ניתן לסווג לאיכויות שונות בהתאם לחומרי הגלם, שיטת האריגה, רמת צפיפות החוטים, איכות הצבע  ואזור מוצאו של השטיח. צפיפות האריגה משפיעה על עמידות השטיח בפני שחיקה ולכלוך, אשר גדלה ככל שסיבי השטיח צפופים ונמוכים. אבחנה משמעותית נוספת היא בין שטיחים תעשייתיים (המיוצרים באמצעות מכונה) לבין השטיחים האיכותיים יותר, המיוצרים עד היום בטכניקות שונות של עבודת יד.

כך, בדיוק כמו אופנת ה"הוט קוטור" המאופיינת בחומרי גלם משובחים התפורים ידנית תוך שימת לב מרבית לכל פרט, נוצרו שטיחי הקוטור. שטיחים אלו מתאפיינים רמות האריגה הגבוהות ביותר, בחומרי הגלם המשובחים ביותר ובביצוע המוקפד ביותר, שהופך אותם ליצירת אמנות של ממש.

שטיחי הקוטור נארגים לרוב בנפאל, שנחשבת לאחת מיצרניות השטיחים הטובות ביותר. חומרי הגלם בהם עושים שימוש בשטיחי קוטור הם צמר ומשי איכותיים ביותר. הטקסטורה של אותם שטיחים קטיפתית לחלוטין, הודות לטכניקת קשירה ייחודית נפאלית-טיבטית– הנחשבת לטכניקה המתקדמת ביותר בעולם באריגת שטיחים. כדי לזהות שטיח קוטור יש לוודא אם כן כי הוא יוצר בנפאל, כי שלובים בו צמר ומשי איכותיים, כי צפיפות החוטים גבוהה ואחידה (זאת ניתן לראות בגב השטיח) וכי הדוגמה והטקסטורה נקיות ואיכותיות.

עיצובים על-זמניים

 

שטיחי הקוטור מתאפיינים בעיצוב על-זמני, שאיננו מושפע מטרנד חולף כזה או אחר. כל שטיחי הקוטור מעוצבים על ידי מעצבי שטיחים שזהו תחום התמחותם, כאשר דגש עיקרי בעיצוב מושם על טקסטורות ושמירה על איזון נכון של דוגמאות וצבעים. רוב הדוגמאות הן אבסטרקטיות, בצבעים  שקטים מאוד, המשלבים גוון אחד או שניים. גם בשטיחי קוטור בעלי צבעים עזים יותר, ישנה נטייה לרכך את הצבע העז על ידי שימוש בחומרים כמו משי.

 דוגמאות רבות של שטיחי קוטור שאובות מהעולם האוריינטלי, אך בהתאמה לימינו ולצבעים הרווחים בבתים המודרניים (לבן, בז', אפור). בנוסף ניתן לראות השראה מדוגמאות של מוצרי טקסטיל ישנים מתחילת המאה ה-20 או מהמאה ה-19. ליין עכשווי נוסף של שטיחי קוטור, אשר נפוץ גם בעולם השטיחים כולו, הוא שימוש באלמנטים מהטבע כמו עלים, חלוקי נחל או פרחים עדינים, ענפים ופרפרים. עוד ניתן למצוא שטיחי קוטור בעיצוב וינטאז' ושטיחי קוטור בהשראת סגנון הבאוהאוס.

מעצבי-העל נכנסים לתחום

 

אחת המגמות הבולטות בתחום עיצוב השטיחים כיום היא כניסתם של מעצבי-על כגון ראלף לורן, קלווין קליין, סוזן קסלר, תומאס או'בראיין ואפילו כוהנת העיצוב לבית מארתה סטיוארט. מעצבים אלו פונים לתחום עיצוב השטיחים כחלק ממגמה בינלאומית של כניסת בתי אופנה לתחום ה-homing, לאחר שהבינו כי כניסה לעולם השטיחים היוקרתיים תוסיף לרפרטואר האומנותי שלהם. כדי להתאים את עצמם לקהל יעד רחב, פיתחו בתי אופנה אלו קולקציות של שטיחים בכמה רמות מחיר – משטיחי קוטור ועד שטיחים הנארגים במכונה בטכניקות זולות יותר.

בעוד שמחירי שטיחי הקוטור מתחילים ב-2,770 שקל למ"ר, הרי שאת שטיחי המעצבים ניתן למצוא גם בעלויות נמוכות יותר. כך למשל, שטיחים של קלווין קליין ניתן לרכוש תמורת ב-5,000 ו-7,000 שקלים, וגם לראלף לורן ולמרתה סטיוארט יש סדרות שטיחים זולות יחסית.

השטיחים של מעצבי העל מושפעים ישירות מהקו האופנתי שלהם. כך למשל, שטיחיו של קלווין קליין עדינים ונקיים מאוד, בצבעים כגון אפור, לבן ובז'. לעומתו, ראלף לורן מייצר שטיחים עם טביעת האצבע האופנתית שלו, שכוללת שימוש בצבעים עזים וחמים. מעצבת האופנה טרייסי פורטר, שלה קו ייחודי של תכשיטים ואופנה, מייצרת שטיחים בהם שלובים שרשראות, אבנים ותליונים. שטיחיה של קרול בולטון – מעצבת רהיטי וינטאז', עשירים אף הם בנגיעות של וינטאז'.

גם הציבור אינו נשאר מאחור, ובשנים האחרונות מפתח יותר הבנה ומתעדכן במגמות החדשות בתחום עיצוב הבית. השטיחים האוריינטליים עם הדוגמאות והצבעים העזים פינו את המקום לשטיחים איכותיים ואמנותיים, שיישארו רלוונטיים לאורך שנים רבות. אותם אנשים שאוהבים עיצוב ומוכנים להשקיע בו, יכולים להעריך את תרומתו האדירה של השטיח לבית כולו. לאנשים אלו בדיוק נועדו שטיחי הקוטור ושטיחי המעצבים.